• wycięto z inicjatywy leśników <br> w Parku Krajobrazowym
  wycięto z inicjatywy leśników
  w Parku Krajobrazowym
 • pień klon-jawora 160x104cm.
  pień klon-jawora 160x104cm.
 • rejestr pomników przyrody
  rejestr pomników przyrody
 • pień lipy 150x110cm.
  pień lipy 150x110cm.
 • pień lipy 109x94cm.
  pień lipy 109x94cm.
 • drzewo nie przeżyło
  drzewo nie przeżyło

Gmina Lipowa

 

fraszka "Na Lipę"

 

 "Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
 Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja Tobie,
 Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
 Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.


 Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
 Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
 Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
 Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.


 A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
 Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
 Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
 Jako szczep najpłodniejszy w hesperyskim sadzie."

                                                   

                                                                                                 Jan Kochanowski

 

 

 

              UWAGA! Kopuły gastronomiczno eventowe, ogródki piwne, zadaszenia, altany beachbar "Kwadrosfera". Więcej na stronie: http://www.kwadrosfera.com

 

 

Tymi słowami Nasz wieszcz Jan Kochanowski zachwycał się pięknem i walorami  LIPY w Czarnolesie.

Nasza piękna miejscowość Lipowa zawdzięcza swoją nazwę właśnie temu drzewu, które  jeszcze niedawno tak licznie nas otaczało. Niestety z różnych powodów, także zupełnie naturalnych, starodrzew na naszym terenie został poważnie zdziesiątkowany. Oczywiście są sytuacje kiedy stare i schorowane drzewa zagrażają bezpieczeństwu przechodniów lub mieszkańcom domu. Jednak jakże często wycinka jest zupełnie bezzasadna, i tracimy w ten sposób bardzo cenne elementy krajobrazu. Niestety często do takiej dewastacji krajobrazu swoją rękę by nie rzec łapę przykładają ludzie którzy z zakresu swoich obowiązków służbowych powinni być ich strażnikami i dbać o zachowanie jak najwiekszej ilości drzew.
Tymczasem w ostatnich dniach (zauważyłem 12 listopada) nasz Wójt Stanisław Caputa przy współudziale Przemysława Sufa-Rajskiego na wniosek o ironio nadleśniczego Mariana Knapka dopuścił do wycinki wyjątkowo cennych okazów w naszej miejscowości u wrót Doliny Zimnika. Zostały wyciete 2 ogromne i zupełnie zdrowe lipy o wymiarach pni:  
pierwsza lipa 150x110cm.
druga lipa 109x94cm.
oraz rzadki i potężny klon-jawor o przekroju 160x104cm.

Te wspaniałe okazy były oznakowane jako Pomniki Przyrody, jednak po sprawdzneniu okazało się, że za ich oznakowaniem, nie poszły administracyjne decyzje potwierdzające ten fakt. Zatem w rejestrze Pomników Przyrody w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Przyrody w Katowicach nasza gmina posiada tylko 3 lipy wpisane do rejestru jako Pomniki Przyrody.

 

Na szczęście na terenie Gminy Lipowa znajduje się jeszcze wiele drzew zasługujących na podziw i miano Pomników Przyrody. Jakimś cudem udało się im iniknąć urzędniczej niekompetencji, beztroski, nieodpowiedzialności i głupoty. Musimy je zachować dla turystów, naszych dzieci i dla nas samych. Musimy dokonać spisu tych drzew, i zmusić "bezradnych", do podjecia uchwały o wpisaniu ich do rejestru Pomników Przyrody, a urzędników w osobie wójta i innych, zobowiązać do stania na ich straży. To z pewnością utrudni takie zbójeckie i bezmyślne działania jakie miały miejsce w przypadku tych trzech wspaniałych okazów.

Uważam że jest to niepowetowana strata dla naszego miejsca na Ziemi i powinny być wyciągnięte jak najdalej idące konsekwencje w stosunku do sprawców tego wandalizmu, aby nawet w przypadkach uzasadnionych, 10 razy zastanowili się czy nie da się uchronić cennych okazów przed wycinką.

 

Jakieś 1,5-2 lat wstecz, na drodze z centrum Lipowej do Moronia, mało doświadczony kierowca miał wypadek, kiedy to niespodziewanie na drogę wtargnęło piękne drzewo. Na szczęście kierowca przeżył, ale drzewo już nie. Jak widać na zdjęciu miejsce drzewa zajął "piękny inaczej" bilbord.

 

Jakże często nadal tracimy z krajobrazu naszej gminy przepiękne drzewa, ale skoro nadleśniczy i wójt bezmyślnie i beztrosko nakazują wycinkę pięknych okazów w obszarze Natura 2000, to chyba zwykły śmiertelnik w terenie nie chronionym, może wyciąć własne drzewo biorąc z nich przykład?

 

 Strona w budowie... cdn.

 

Hotele Poznań

Hotele Gdańsk